MIŁO CIĘ POZNAĆ!
Hej, jestem Asia! Pragnę przywitać Cię na stronie poświęconej planowanowaniu i produktywności, ale także sposobom myślenia! Dodatkowo pokazuję, że social media mogą być całkiem użyteczne i przyjazne. Rozglądnij się, z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Chętnie pokażę Ci jak wyznaczać cele i tworzyć plany które rzeczywiście zrealizujesz! Z przyjemnością stworzę elektroniczną wersję Twojego kursu lub kart pracy w Notion, a także poprowadzę profil w mediach społecznościowych! ♡ Zapytaj o szczegóły!

OFERTA

 • 1
  DLA FIRM
  Chcesz lepiej zorganizować pracę w swojej firmie, potrzebujesz systemu do planowania, a może produktu w wersji wirtualnej? A może zależy Ci na szkoleniu? Koniecznie sprawdź co dla Ciebie przygotowałam!
  Przechodzę do oferty!
 • 2
  INDYWIDUALNA
  Czujesz, że chcesz zorganizować swoje życie? Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu! Stworzę dla Ciebie system do planowania, a także rozwiążemy Twoje problemy z produktywnością!
  Sprawdzam usługi!
 • 3
  MATERIAŁY I KURSY
  Nie chcesz korzystać z usług i wolisz pracować na gotowych materiałach? Rozumiem! Sprawdź, jak możesz wznieść swoje planowanie na wyższy poziom!
  Przechodzę do materiałów!

KILKA SŁÓW O PLANOWANIU

Najnowsze na blogu

Mama w pracy zdalnej. Jak się pisze teksty w towarzystwie?


Jako kreatywna copywriterka muszę trzymać swoją głowę w dobrej kondycji. Jak to robić, gdy obowiązki domowe wzywają, a mały podróżnik domaga się uwagi? Czy praca z dzieckiem jest przeszkodą, a może wyzwaniem, które pozwoli nam rozwijać swój potencjał jeszcze piękniej?

 1. Zmień myślenie – to dobry początek

Mój Tata nauczył mnie tego, że najprościej wprowadza się zmiany w świecie zaczynając od siebie. Ta myśl towarzyszy mi za każdym razem, kiedy napotykam na jakąś trudność. Nie wymagam od świata, aby zmieniał się dla mnie, ale koncentruję się na tym, co ja mogę zrobić żeby poprawić tę sytuację.

To, jak podchodzimy do naszej codzienności, obowiązków i zadań, w dużej mierze zależy od przyjętych schematów myślowych. Jeśli słyszymy takie hasła jak: „po ślubie życie się kończy”, albo „mama, która jest z dzieckiem już nic innego nie robi” i dajemy na nie przyzwolenie, rzeczywiście zaczną one w naszym życiu funkcjonować. Ale nie dlatego, że jest to jakaś obiektywna prawda, tylko dlatego, że się na nią zgodziliśmy.

 1. Żonglowanie czasem – tajna moc mam

Wszystkie mamy mają niezwykłą moc żonglowania obowiązkami i bardzo długą listą zadań. To od nas zależy, czy będziemy tę umiejętność wykorzystywały tylko w sprawach dotyczących domu, czy również w życiu zawodowym. Doba jest tak samo długa dla każdego, to w jaki sposób korzystamy z tego czasu, zależy w stu procentach od nas. Wiem, zaraz podniosą się głosy mówiące o tym, że wcale tak nie jest… Ale czy kształt naszego życia nie jest przypadkiem wypadkową podjętych przez nas decyzji?

Warto zacząć od rzeczy tak podstawowych, jak zauważenie tego, na co tracimy czas. U jednych będzie to scrollowanie tablicy na Facebooku, u innych bilion odcinków serialu naraz, a jeszcze inni będą spędzać czas na godzinnych rozmowach telefonicznych i narzekaniu na brak czasu, który przecież dobrowolnie tracą na narzekania podczas tych rozmów. 

 1. „Mamo!!!! Mamooo!!!” - jak tu pracować?

Każda mama będzie miała trochę inną perspektywę. Moja jest taka, że pracuję DLA swojego dziecka, a nie jego kosztem. Uwielbiam pisać i uwielbiam swoją pracę, ale bilion razy bardziej kocham mojego Syna. Nie oczekuję idealnych warunków, nie mam żadnego biura, nie znikam na parę godzin, by zrobić to, co mam do zrobienia.

Na czym polega magia i jak się skupić w takich warunkach? Nie ma złych i dobrych warunków, wierzę, że to my wkładamy wartościowanie w świat. Nie mogę wymagać od swojego Syna, żeby siedział na baczność tylko dlatego, że ja akurat muszę się mocno skupić. On ma swoje potrzeby i też ma prawo je spełniać w tej samej chwili, w której ja spełniam swoje.

Moim zdaniem przysłowie „dzieci i ryby głosu nie mają” – to najdurniejszy i najbardziej szkodliwy wytwór naszej kultury. Skrzywdził wiele osób, które dzisiaj już są dorosłe i czują się nieważne, lub nie wierzą w swoje własne możliwości. Ten program da się przełamać, choć na pewno wymaga to dużego wysiłku woli i pełnej mobilizacji. 

 1. Jak się mnoży czas żeby było go więcej?

Każda mama zna swoje dziecko. Wie, jakie ma zainteresowania, co lubi robić i co sprawia mu przyjemność. Żeby mieć chwilę skupienia wystarczy po prostu zaproponować zabawy bazujące na tym, co już wiemy o swoim maluchu. Może to będzie malowanie, może praca plastyczna, może jakieś układanki, a może coś zupełnie innego. Dawajmy podpowiedzi, podrzucajmy pomysły. A jeżeli nie mamy własnych, poszperajmy trochę w Internecie i zainspirujmy się.

Bardzo wiele zależy od tego, jak funkcjonujemy w małżeństwie i w rodzinie. Dom to organizm, jeżeli wszystkie organy ze sobą sprawnie współpracują, każdy zbiera z tego wspaniałe owoce. Jeśli wspieramy się nawzajem, szanujemy swoje potrzeby i jesteśmy dla siebie nawzajem w codzienności – wszystko da się zrobić. Czasami będzie to trudne do wykonania, ale nie będzie niemożliwe.

Zdarzą się takie dni, że nie zrobimy tego, co planowaliśmy w danej chwili, ale pozwalając sobie na moment wytchnienia możemy zaakceptować to, że wykonamy dane zadanie później i też zrobimy to dobrze, a być może nawet lepiej. Jeśli zwolnimy obroty świat się nie zawali, a my będziemy mogli świeżo spojrzeć na swoje sprawy i otaczającą nas rzeczywistość.

 1. Korzystajmy z dostępnych zasobów

Wystarczy rozejrzeć się trochę po stronie Joanny, żeby znaleźć swoje sposoby na planowanie i skorzystać z zasobów, które są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Jeśli pomoże Ci robienie list, rób listy. Jeśli wolisz Bullet Journal, prowadź Bullet Journal. Jeśli wolisz planować na papierze, planuj. Jeśli wolisz elektronikę – proszę bardzo, jest kalendarz Google, jest Notion i inne aplikacje. Nie ma jednego złotego przepisu. Korzystaj z tego, co działa i sprawdza się u Ciebie.

Moje ulubione narzędzia w tej chwili, to kalendarz Google. Współdzielę go z moim Mężem i dzięki temu od razu jesteśmy na bieżąco, z różnymi sprawami. Mój Mąż bardzo często wyposaża mnie w narzędzia, które ułatwiają mi pracę i podpowiada mi rozwiązania, które usprawniają nie tylko moje zawodowe sprawy, ale również nasze wspólne, codzienne życie.

 1. Wiara i  kobieca intuicja 

Pisząc tekst o pracujących mamach, nie mogę nie wspomnieć o swojej. Moja Mama to mistrzyni intuicji. Często wie pewne rzeczy, jeszcze zanim jej o nich powiem. Potrafi słuchać siebie, wie, czego chce oraz z odwagą i asertywnością załatwia wiele spraw. Nauczyła mnie tego, że możliwości pojawiają się wtedy, gdy się o nich mówi i gdy się o nie poprosi. A sytuacje pozornie nieciekawe, mogą obrócić się na naszą korzyść nawet w najbardziej niespodziewanym momencie. 

Dzisiaj robię to samo, co moja Mama. Kiedy napotykam na przeszkodę szukam alternatywnych rozwiązań i bardzo często posługuję się intuicją, sercem. Nie robię niczego wbrew sobie, ponieważ wiem, że w dłuższej perspektywie będzie to szkodliwe nie tylko dla mnie, ale i dla innych, którzy ze mną żyją. Każdy schemat jest dobry dopóki działa, jeśli przestaje działać, to czas go zmienić. 

Życie nie jest linią prostą a stabilizacja to fikcja. Rzeczywistość jest zmianą. Stawia przed nami codziennie nowe wyzwania i daje nam bardzo wiele okazji do rozwijania zarówno naszego potencjału, jak i potencjału naszych dzieci. Weźmy udział w tym eksperymencie i zacznijmy od wiary w to, że po prostu możemy. Zacznijmy działać i zobaczmy, co się wtedy stanie:) 


Monika Pawelec – kreatywna mama, copywriterka, homeschoolerka, propagatorka pozytywnego myślenia i autorka bloga Daję Słowo.

Photo by Brytny.com on Unsplash